Agresja i autoagresja u osób ze spektrum autyzmu. Skuteczne strategie terapeutyczne. 25.04.2024

Kamil Kadelski
4.17 /5
(6)
262 jest już zarejestrowany

Pozna epidemiologię zachowań agresywnych i autoagresywnych osób z ASD i pokrewnymi zaburzeniami;
Pozna najczęstsze przyczyny biomedyczne i środowiskowe w/w zachowań;
Nabędzie umiejętności, które pozwolą mu przeanalizować zachowanie z punktu widzenia bezpośrednich bodźców prowokujących zachowania agresywne i autoagresywne;
Będzie umiał dostrzegać pierwsze symptomy tych zachowań;
Nabędzie umiejętności planowania konsekwentnych oddziaływań wpływających na zmniejszenie agresji i autoagresji u osoby z ASD;
Pozna sposoby tworzenia skutecznych działań zapobiegawczych;
Dowie się jak zatrzymać rozwijające się zachowanie;
Uzyska wiedzę na temat podstawowych przepisów prawnych obowiązujących w placówkach oświatowych, które stanowią podstawę etycznych oddziaływań;
Pozna kilka kluczowych narzędzi i pomocy wizualnych pomocnych w pracy z osobą agresywną i autoagresywną.

Szkolenie przeznaczone głównie dla specjalistów:

• Nauczycieli i terapeutów pracujących z osobami z ASD i innymi zaburzeniami rozwojowymi;
  • Nauczyciel i terapeutów pracujących w placówkach specjalnych i integracyjnych z osobami w różnym wieku;
  • Rodziców i opiekunów, których dzieci przejawiają zachowania agresywne i autoagresywne.

1. Omówienie przebiegu szkolenia.
  2. Pojęcie zachowania trudnego, definicja agresji, definicja autoagresji.
  3. Najczęściej spotykane zachowania agresywne i autoagresywne.
  4. Częstotliwość występowania agresji i autoagresji i zmiana jej form w trakcie rozwoju dziecka.
  5. Obserwacja zachowań z punktu widzenia symptomów przepowiadających oraz ich eskalacji.
  6. Przyczyny biologiczne wpływające na częstotliwość i formy zachowań agresywnych i autoagresywnych.
  7. Określanie bezpośrednich bodźców wywołujących zachowania oraz funkcji zachowania.
  8. Techniki zatrzymujące zachowania w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobie agresywnej lub autoagresywnej oraz innym osobom w otoczeniu.
  9. Podstawy prawne.
  10. Techniki i pomoce wizualne służące nabywaniu zachowań alternatywnych do zachowań agresywnych i autoagresywnych.
  11. Systematyzowanie oddziaływań i współpraca z rodziną.
  12. Podsumowanie szkolenia, odpowiedzi na pytania uczestników.

Godziny zajęć:

Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników ze sprawdzonymi technikami i skutecznymi narzędziami pomocnymi w pracy terapeutycznej i społecznym bytowaniu z osobami przejawiającymi groźne dla siebie i otoczenia zachowania. Wieloletnie doświadczenia w pracy z osobami z ASD przemawiają za potrzebą zmiany podejścia do zachowań agresywnych i autoagresywnych przez budowanie strategii rozwijania umiejętności alternatywnych.

Każdy uczestnik szkolenia otrzyma imienny certyfikat potwierdzający udział w doskonaleniu zawodowym.

Prowadzący:

Teresa Mayer – pedagog specjalny i przedszkolny, terapeuta, superwizor Stosowanej Analizy Zachowania. Współtwórca i działacz Polskiego Stowarzyszenia Terapii Behawioralnej oraz Fundacji OD Początku. Były członek Krajowego Towarzystwa Autyzmu i Polskiego Towarzystwa Psychologii Behawioralnej. W trakcie 35 letniej praktyki w pracy z osobami z ASD tworzyła podwaliny systemu integracji dla dzieci z ASD.

Opinie Uczestników

4.2
6 Opinii

Opinie

Bardzo dziękuję za przekazaną wiedzę. Jako rodzic 10-latka z ZA jestem wdzięczna za cenne wskazówki. Pozdrawiam serdecznie i gorąco polecam.

Szkolenie na bardzo wysokim poziomie. Szkolenie godne polecenia.

Szkolenie świetne, treść przekazana w sposób bardzo ciekawy ! Możliwość zadawania pytań i podejmowanie próby pomocy w ciekawy sposób pokazuje drogę do prawidłowej reakcji terapeuty. Bogata bateria materiałów ! Polecam

Szkolenie było profesjonalnie prowadzone – ogromna wiedza prowadzącego, ale przekazana w sposób kreatywny, wciągający do brania udziału. Bogaty program.Wyjaśnienie technik i ćwiczenie ich w praktyce.Szkolenie godne polecenia. Dziękuję

Szkolenie na wysokim poziomie. Pani Teresa to osoba bardzo kompetentna, z dużym doświadczeniem. Treści przekazane w sposób jasny, poparte przykładami. Odpowiedzi na pytania są bardzo wyczerpujące. Bogaty zestaw pomocy i skryptów. Polecam!!!

Szkolenie świetne. Bardzo przydatne i jasne treści. Prowadząca zaangażowana i miła, chętnie odpowiadała na pytania. Polecam serdecznie :)

Dodaj Opinię

AGRESJA