Wsparcie terapeutyczne w lękach, rutynach i autostymulacjach osób ze spektrum autyzmu 21.03.2024

Piotr Glazar
5.0 /5
(7)
246 jest już zarejestrowany

Pozna epidemiologię zachowań autostymulacyjnych w spektrum autyzmu;
Będzie umiał rozpoznawać te zachowania;
Pozna sposoby obniżania częstotliwości zachowań autostymulacyjnych;
Nauczy się tworzyć plany budowania zachowań zastępczych w oparciu o tę samą funkcję;
Pozna ograniczenia, które stwarzają zachowania autostymulacyjne, lękowe i kompulsyjne;
Będzie znał schemat tworzenia się zachowań kompulsyjnych;
Pozna znaczenie ekspozycji w pracy z osobami przejawiającymi zachowania lękowe;
Nauczy się rozpoznawać przyczyny lęku u osób z autyzmem;
Będzie rozpoznawał różnicę pomiędzy lękiem i fobią;
Pozna kilka sposobów postępowania w przypadku zaburzeń lękowych współwystępujących w spektrum autyzmu;
Pozna proste sposoby relaksacji, które warto zastosować w chwili narastającego lęku;
Otrzyma arkusze niezbędne do monitorowania fobii

Szkolenie przeznaczone głównie dla specjalistów:

• Nauczycieli i terapeutów pracujących z osobami z ASD i innymi zaburzeniami rozwojowymi;
  • Nauczycieli i terapeutów pracujących w placówkach specjalnych i integracyjnych z osobami w różnym wieku;
  • Rodziców i opiekunów, których dzieci przejawiają zachowania lękowe, autostymulacyjne i kompulsyjne.

1. Norma a zaburzenie w przypadku zachowań stymulacyjnych.
  2. Rodzaje zachowań autostymulacyjnych i rozpoznawanie ich.
  3. Częstotliwość występowania autostymulacji w spektrum autyzmu.
  4. Sposoby kontrolowania zachowań autostymulacyjnych u dzieci z autyzmem.
  5. Budowanie umiejętności alternatywnych do w/w zachowań.
  6. Specyficzne zachowania o podłożu lękowym.
  7. Tworzenie się i eskalacja kompulsji.
  8. Metody zmniejszania zachowań kompulsyjnych.
  9. Inne zachowania o podłożu lękowym.
  10. Czynniki wywołujące lęk u osoby ze spektrum autyzmu.
  11. Nauka osoby z autyzmem rozpoznawania u siebie podenerwowania.
  12. Sposoby relaksacji i obniżania lęku.
  13. Zaburzona komunikacja jako jeden z czynników wywołujących lęk.
  14. Rozwijanie się zachowań lękowych- fobia.
  15. Najczęściej występujące fobie u osób ze spektrum autyzmu, ich przyczyny i metody postępowania.

Godziny zajęć:

Zajęcia od 17.00 – 21.00

Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z wieloma czynnikami wewnętrznymi, które potęgują trudności w uczeniu i współpracy w szkole, przedszkolu oraz w domu rodzinnym osoby z autyzmem. Skupianie się na bodźcach sensorycznych zabiera uwagę ucznia i prowadzi do stagnacji w rozwoju, a lęki nasilają zachowania trudne i zaburzają współpracę z innymi ludźmi. Trudności omawiane na szkoleniu to: „Ograniczone, powtarzalne wzorce zachowań, zainteresowań i aktywności”, będące drugim kryterium diagnozy autyzmu w DSM – 5.

Każdy uczestnik szkolenia otrzyma imienny certyfikat potwierdzający udział w doskonaleniu zawodowym.

Prowadzący:

Teresa Mayer – pedagog specjalny i przedszkolny, terapeuta, superwizor Stosowanej Analizy Zachowania. Współtwórca i działacz Polskiego Stowarzyszenia Terapii Behawioralnej oraz Fundacji OD Początku. Były członek Krajowego Towarzystwa Autyzmu i Polskiego Towarzystwa Psychologii Behawioralnej. W trakcie 35 letniej praktyki w pracy z osobami z ASD tworzyła podwaliny systemu integracji dla dzieci z ASD.

Opinie Uczestników

5.0
7 Opinii

Opinie

Bardzo wartościowe szkolenie. Bardzo dużo praktycznych rzeczy, nie tylko sama teoria. Bardzo polecam.

Rzeczowe, profesjonalne szkolenie. Polecam

Bardzo rzeczowe i dobre szkolenie, ogromną wiedzą i konkretne rozwiązania.

Bardzo ciekawe i wartościowe szkolenie. Teoria poparta ciekawymi sytuacjami z codziennego życia co pozwala na lepsze zrozumienie treści oraz na szukanie pomocy w nietypowych rozwiązaniach na które samemu ciężko wpaść. Bardzo dziękuję:-)

Jako rodzic dziecka z ZA ogromnie dziękuję za przekazaną wiedzę i wskazówki do działania. Polecam serdecznie

Bardzo dziękuję za kolejne wartościowe szkolenie, pełne fachowej i praktycznej wiedzy. Polecam nauczycielom, specjalistom, terapeutom i rodzicom.

Jestem pod wrażeniem obsługi klienta. Szkolenie bardzo fajne, praktyczne . Jeśli będę chciała się doszkolić, na pewno zacznę od sprawdzenia Państwa oferty. Pozdrawiam

Dodaj Opinię

_LĘKI FOBIE