Wybiórczość pokarmowa u dzieci. Spotkanie dla rodziców. 24.05.2022

PG
Piotr Glazar
63 jest już zarejestrowany

Dowie się, dlaczego dzieci mają problemy z jedzeniem;
Nauczy się obserwować trudności swojego dziecka oraz określać przyczyny ich występowania;
Nauczy się odpowiednio zaspokajać potrzeby dziecka związane ze spożywaniem posiłków;
Pozna efektywne sposoby na wprowadzanie do diety dziecka nowych produktów;
Nauczy się wycofywać „rozpraszacze” – tablet, telefon z posiłków dziecka;
Dowie się, w jaki sposób organizować żywienie dziecka w domu rodzinnym;
Pozna ciekawe sposoby na wspieranie samodzielności dziecka;
Otrzyma około 100 stron pomocy w formie PDF wspierających prowadzone działania.

• Rodzice i opiekunowie dzieci jedzących selektywnie, ograniczających jadłospis do kilku potraw, z ARFID, w okresie neofobii żywieniowej lub odrzucających grupy pokarmów ze względu na ich właściwości sensoryczne.

1. Przestawienie działań, których celem jest zmiana nawyków żywieniowych dzieci jedzących wybiórczo.
  2. Wyjaśnienie przyczyn zawężania przez dzieci jadłospisu.
  3. Kiedy do specjalisty i kto może pomóc?
  4. Jak przestać karmić na siłę i toczyć wojny przy stole? Analiza spirali zmartwień.
  5. Jak wprowadzać do diety dziecka owoce, warzywa i inne zdrowe produkty, których dziecko nie jada?
  6. Jak nauczyć jeść posiłki przy stole, bez korzystania z rozpraszaczy – telefonu lub tabletu?
  7. Co robić, aby minimalizować wrażliwość sensoryczną dziecka na zapachy, konsystencje, smaki?
  8. Jak rozumieć i jak reagować na pojawiające się podczas posiłków krzyki, płacz, odejścia od stołu, odsuwanie posiłku, odruch wymiotny lub wymioty.
  9. Jak zmniejszać lęk dziecka przed posiłkami?
  10. Organizacja żywienia dziecka w domu – jak zaaranżować przestrzeń i inne okoliczności posiłku, aby stanowiły dla dziecka pomoc i wsparcie.
  11. Etapy i kolejność działań czyli co zrobić najpierw, a co potem.
  12. Ciekawe pomysły na dodatkowe zajęcia wspierające terapię karmienia.
  13. Przedstawienie pomocy wizualnych oraz ich zastosowania na poszczególnych etapach działań.
  14. Analiza przypadków.
  15. Dyskusja i odpowiedzi na pytania.

Godziny zajęć:

Cel:

Celem  spotkania jest przekazanie rodzicom i opiekunom skutecznych sposobów wspierania dziecka, które ma ograniczony repertuar spożywanych posiłków oraz jest niechętne do kosztowania nowych produktów.

Prowadzący:

Agnieszka Rajs Glazar –logopeda, pedagog specjalny, psychodietetyk w trakcie specjalizacji, specjalista wczesnej interwencji, terapeuta WWRD, terapeuta i superwizor w nurcie behawioralnym, praktyk z 29 letnim doświadczeniem w pracy z osobami z zaburzeniami rozwoju, nauczyciel akademicki, autorka wielu specjalistycznych pomocy do terapii, od 18 lat prowadzi szkolenia z zakresu terapii osób z ASD i innymi zaburzeniami rozwojowymi, prelegentka na konferencjach naukowych. Doradca merytoryczny ośrodków działających w nurcie terapii behawioralnej. Konsultant programów wybiórczości pokarmowej w placówkach i domach rodzinnych dzieci jedzących selektywnie.

Dodaj Opinię

Wybiórczość pokarmowa - szkolenie dla rodziców