Blog

Chwalić czy nie chwalić?

chwali czy nie
Blog

Chwalić czy nie chwalić?

Kiedy spotykam się z rodzicami i specjalistami na szkoleniach dotyczących wybiórczego jedzenia dzieci z ASD dużo rozmawiamy o presji. A raczej o konieczności jej wycofywania. I nikt z tym nie dyskutuje. Każdy z nas zgadza się, że przymus nie jest dobry w żadnej sytuacji. A w sytuacji jedzenia, czy raczej pewnych trudności związanych z jedzeniem wręcz niebezpieczny.

A co z pochwałami? Chwalić czy nie? Dlaczego o tym piszę?

Bo na szkoleniach padają pytania o pochwały? Jestem na TAK!

Chwalenie jest wręcz konieczne, aby zmienić sytuację dziecka jedzącego bardzo selektywnie. Pytanie tylko brzmi – jak CHWALIĆ i za co chwalić.

Jak chwalić? Używając konkretnych słów i konkretnych określeń dla zachowania, za które chcemy dziecko wzmocnić

A za co wzmacniać – chwalić?

Przede wszystkim za wysiłek, jaki dziecko wkłada we wszystkie czynności, które realizujemy z dzieckiem i które są przygotowaniem do wprowadzenia nowych smaków do menu. Za podejmowane próby, za zaangażowanie, za wszystkie te momenty, kiedy dziecko pokonuje swoje ograniczenia.

I jeszcze jedna sprawa. Pochwały te powinny SPECYFICZNIE brzmieć. Powinny dawać dziecku informację zwrotną czego konkretnie dotyczą, do jakiej aktywności dziecka się odnoszą. W terapii taki rodzaj pochwały nazywamy POCHWAŁĄ SPECYFICZNĄ lub POCHWAŁĄ ZA KONKRETNE ZACHOWANIE.

Przykłady? Ależ oczywiście

Kiedy dziecko pierwszy raz dotknie marchewki możesz powiedzieć „Dotknąłeś palcem marchewki, to było odważne!”

Kiedy dziecko kolejny raz poliże marchewkę – „Znowu polizałeś marchewkę. Chyba Ci smakuje !”

Pamiętajcie, że waszym zadaniem w terapii wspomagającej dziecko z wybiórczym jedzeniem jest stworzyć odpowiednie warunki, w których dziecko będzie ćwiczyć i poznawać wszystkie sensoryczne wymiary jedzenia. Tych ćwiczeń robimy nieskończoną ilość. Kto był na szkoleniu, ten wie, o czym mówię

I ten wysiłek włożony w powtórzenia należy odpowiednio podkreślić – konkretnie pochwalić….

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *