Po co uczyć dzieci w spektrum autyzmu wczesnego czytania?

Łate czytanie blog
Blog

Po co uczyć dzieci w spektrum autyzmu wczesnego czytania?

Po co uczyć? I jak uczyć?

Na początek może króciutko czym jest czytanie…

To czynność językowa, wzrokowa, słuchowa i poznawcza. Tak więc, aby czytać potrzebujemy rozwinięcia określonych obszarów mózgu.

Jak poznać, że dziecko jest gotowe do nauki czytania?

Podstawowym kryterium będzie zainteresowanie dziecka literkami i słowem pisanym, co w przypadku dzieci w spektrum bardzo często ma miejsce nawet już w wieku 3 lat. Co absolutnie nie oznacza, że wtedy, kiedy dziecko wykaże to zainteresowanie no to już czas na naukę

Ale zapewne zadajesz sobie pytania po co tak wcześnie uczyć czytania.

  • Czytanie to fantastyczny sposób na spędzanie czasu wolnego.

Zdarza się, że dzieci w spektrum autyzmu nie rozwijają zainteresowań takimi zabawami jak ich rówieśnicy, więc CZYTANIE, zwłaszcza na tematy, które są im bliskie z racji ich osobistych zainteresowań może okazać się wspaniałym pomysłem na czas wolny.

  • Czytanie to wiedza.

Dzieci w spektrum autyzmu, szczególnie te, u których obserwujemy dobrze rozwinięty język, pamięć i inne umiejętności poznawcze często rozwijają swoje pasje skupiając zainteresowania wokół wąskich tematów. Szukają informacji na tematy, które je interesują, więc wtedy CZYTANIE może się okazać doskonałym sposobem na pozyskanie tej wiedzy. 

  • Czytanie rozwija mózg.

No właśnie. Czytanie to nieprzeceniony sposób na stymulowanie układu nerwowego. Rozwija nie tylko zainteresowania i wyposaża w wiedzę o świecie, ale pobudza do kreatywności, wyobrażania sobie, udawania i myślenia. Są to niezwykle potrzebne dzieciom w spektrum autyzmu procesy, więc warto inwestować czas w naukę CZYTANIE dziecka.

  • Okazja do „przepracowania problemów”.

Są w życiu każdego dziecka sytuacje, których dziecko nie ma okazji przeżyć, ale trzeba o nich porozmawiać. Albo są sytuacje, które dziecko już ma za sobą, ale nie chce do nich wracać. A potrzeba temat poruszyć i przygotować dziecko do przyszłych podobnych zdarzeń. I wtedy opowieść w postaci książki może rodzicom lub terapeucie pomóc rozpracować trudności dziecka. Dzieci w spektrum autyzmu nie są tutaj wyjątkiem od reguły. Książka w roli terapeutycznej sprawdzi się również u nich.

  • Kiedy dziecko czyta dorosły ma „czas wolny”.

No i na koniec taki temat może nie do końca związany z dzieckiem i jego rozwojem tylko z dobrostanem rodziców. Kiedy dziecko czyta literaturę, na dodatek związaną z jego zainteresowaniami to rodzic może popracować. Lub zająć się innym dzieckiem. Lub domem. Lub po prostu odpocząć. Czas przeznaczany na odpoczynek to u dorosłych towar deficytowy. Ale nie powinno się zapominać, że jest potrzebny jak powietrze. Bo dobry ratownik to żywy ratownik.

Korzyści mnóstwo.

Nie ma co zwlekać i jeżeli dziecko jest gotowe do NAUKI CZYTANIA to do roboty!

Więc teraz odpowiedź na pytanie „Jak uczyć?”.

Efektywnie, czyli tak, aby dziecko nauczyło się, ale też w taki sposób, który będzie dla dziecka łatwy i przyjemny.

I tu chcę zaprezentować program do nauki czytania ŁATWE CZYTANIE.

Króciutkie lekcje, trwające niecałe 5 minut. Więc nie ma szans, że dziecko znudzi się!

Książeczki bez zbędnych rozpraszaczy, kierujące uwagę dziecka na materiał literowy. Dziecko nie przekierowuje uwagi na dodatkowe bodźce, więc nauczyciel nie musi nieustająco tej uwagi dziecko poszukiwać.

System powodujący, że dziecko nieustająco ma poczucie sukcesu. Dużo pochwał specyficznych i specjalny system podpowiadania dziecku sprawia, że dziecko nawet nie wie kiedy się uczy.

To dla dziecka. A co dla dorosłego, który uczy? ŁATWE CZYTANIE to systemowe rozwiązanie. Gotowe lekcje do realizacji w porządku numerycznym. I już nic nie trzeba robić. Lekcja za lekcją i dziecko uczy odczytywać się wszystkie – WIELKI I MAŁE litery alfabetu, wyrazy i proste zdania. Są lekcje wprowadzające nowy materiał oraz lekcje powtórkowe. Tak, że dziecko nie zapomni tego czego uczyło się kilka dni temu.

Szybko, łatwo i przyjemnie. I taka jest dewiza tego programu. Tysiące sprzedanych zestawów. Spróbuj i ty!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *