Jak się zabrać za odpieluchowanie dziecka z ASD?

Odpieluchowanie dziecka z ASD

Jak się zabrać za odpieluchowanie dziecka z ASD?

Kiedy rodzic dziecka z autyzmem kieruje w Twoją stronę zapytanie, prośbę o odpieluchowanie dziecka, nie możesz powiedzieć, że nie masz doświadczenia,  dowiesz się.

Twój autorytet jest wtedy mocno zagrożony. Jak mówią, ważne jest pierwsze wrażenie. Strata w Twoim wizerunku może być trudna do odbudowania.

Zadbaj o zaufanie między Toba a rodzicem, gdyż wasza współpraca może potrwać trzy a nawet cztery lata, dlatego Twoje argumenty dotyczące terminu rozpoczęcia treningu czystości muszą być rzeczowe i pewne. Z całą pewnością możesz przekazać rodzicowi, że pierwszy miesiąc pobytu dziecka w przedszkolu, to nie jest dobry czas na trening czystości. Nawet jeśli dziecko z autyzmem spełnia normy  rozwoju fizycznego i fizjologicznego to będzie miało wiele innych spraw na głowie. W  okresie adaptacyjnym, dziecko musi zmierzyć się z:

• rozłąką;
  • nowym miejscem;
  • nowymi zasadami;
  • innymi niż zwykle ludźmi dookoła;
  • nowymi wymaganiami;

Dla dziecka z autyzmem to ogromna zmiana, dlatego ten pierwszy czas w przedszkolu to płacz, krzyk i tzw. „trudne zachowania”, które bezpośrednio wynikają z lęku przed nowym. Zabieranie wtedy pieluchy, proponowanie oddawania moczu na muszli czy nocniku, wymaganie rozbierania się i ubierania nie sprzyja adaptacji i tworzeniu się przyjaznej więzi z nauczycielem.

Jak się przygotować do odpieluchowania dziecka z autyzmem, by razem z nim odnieść sukces i zdobyć zaufanie rodzica?

Ważne, by Twoje działania odbywały się w odpowiedniej kolejności.

• Najpierw postaraj się, by dziecko wiedziało, że posiadasz pewien arsenał przyjemności, które możesz mu udostępnić;
  • Pamiętaj, by przyjemności dostarczać wtedy, gdy dziecko wykonuje Twoje, nawet najprostsze polecenia;
  • Zidentyfikuj rzeczy i sytuacje, z którymi dziecko spotka się podczas treningu, a których lęka się;
  • Przyzwyczaj powoli do tych trudnych sytuacji w sposób przyjazny i akceptowany przez dziecko. Nic na siłę;
  • Przygotuj pomoce niezbędne do przeprowadzenia treningu czystości;
  • Wykonaj stosowny test, który jest wstępem do treningu;
  • Napisz program, który będzie zawierał opis treningu i uzgodnij go z rodzicem;
  • Przeprowadź trening;
  • Skrupulatnie notuj postępy.

Ten sprawdzany i udoskonalany przez wiele lat sposób daje radość i zadowolenie dziecku, rodzicowi, a przede wszystkim Tobie. Szczegóły działań możesz poznać podczas szkolenia „ Szczęście na nocniku. Trening czystości dla dzieci z autyzmem”. Zobacz aktualne terminy: KLIKNIJ